Back

Осінній догляд за малиною

Осінній догляд за малиною Осінній догляд малини є обов’язковим для примноження врожаю в наступному сезоні та покращення розвитку рослини. Головним його аспектом є обрізка, але цим не обмежується. Тож які маніпуляції потрібно робити для того, щоб наступного сезону отримати достойний урожай малини, ми спілкувалися з керівницею розплідника Tevitta Тетяною Стукало, а також агрономом бренду Tevitta Ігорем Науменком.

Як обрізати ремонтантну малину восени

Відмінною особливістю ремонтантної малини є її здатність родити на пагонах поточного сезону. Питання, чи обрізати ремонтантну малину восени, взагалі не стоїть у відкритому ґрунті. Ця рослина активно відростає, та дає врожай на пагонах поточного року.

«У розсадниках Tevitta ми використовуємо повну обрізку ремонтантної малини. Обрізка проводиться механічно. При використанні такого методу вона буде родити рясно. Нові ягоди будуть великими й матимуть усі сортові ознаки, тому кущі восени необхідно обрізати дощенту», — говорить Ігор Науменко.

Він пояснив, що для гарного разового врожаю у такій малині приблизно в листопаді, з настанням перших морозів, видаляють всю надземну частину, навіть пеньки.

Обрізка літньої малини

На літній малині видаляються всі пошкоджені, хворі, слабкі та сухі пагони не восени, а навесні.

«Літню малину ми обрізаємо навесні, бо саме тоді видно, як перезимували кущі. Обрізка проводиться вручну. Відповідно, орієнтуємось по пагонах: ті, що погано перезимували, або занадто тонкі чи ті, які плодоносили в минулому році, видаляємо», — пояснила Тетяна Стукало.

Висадка малини восени

Посадка малини восени дасть хороший урожай вже наступного року. У вересні та жовтні саджанці укоріняться і зміцніють, будуть готові до зими. А навесні почнеться активне зростання. Попри те, що малину пересаджують навесні й восени, осіння посадка краща для культури.

Переваги висадки в кінці садового сезону: регулярні опади сприяють підтримці оптимальної вологості ґрунту, тому коріння не пересихає, активно росте, а помірна активність сонця не шкодить рослині. До того ж малина приживається швидше і без стресів.

«Цього року ми висаджували малину восени, але посадка відбувалась до 10 вересня. Тому важливо, щоб рослина добре вкоренилась. Пізніше висаджувати — то вже ризик. У нас саджанці інвітро з закритою кореневою системою, дорого коштують, тому ми ними не ризикуємо», — розповіла Тетяна Стукало.

Також вона додала, що цьогоріч дуже пощастило з погодою. Був досить затяжний період дощів, практично місяць день у день.

«Ми коли висадили малину, зекономили на поливі. Через дощі вона вкоренилась один в один. Це були настільки сприятливі погодні умови, саме золотий час. Всі рослини пішли у ріст», — зазначила керівниця розплідника.

Вона також додала, що висаджена восени малина вступає в плодоношення вже наступного літа, а при весняній посадці кущі пропускають один сезон.

Водночас Ігор Науменко зазначив, що підготовка ґрунту проводилась стандартна: оранка, місцями глибока. Також насадження цього року замульчували плівкою, щоб менше прополювати від бур’янів.

«Ми висаджували кущі через 30 см, тобто 3 рослини на погонний метр. Сподіваємось, що малина на наступний рік дасть 2-3 пагони заміщення, і ми будемо отримувати повноцінний урожай. Це вважається інтенсивною посадкою. А взагалі, за технологією, пишуть 50 см, хтось висаджує 70 см», — розповіла про густоту посадки кущів Тетяна Стукало.

Якщо говорити про вибір сорту малини для посадки, тут треба враховувати погодні умови, які різняться по Україні. Розсадники Tevitta знаходяться у Черкаській області, а там орієнтовно з 5 по 10 жовтня кожного року температура опускається до -5 °С вночі. Тому у господарстві не висаджують пізні сорти через ризик вимерзання.

«Ми для себе поставили задачу № 1 – відійти від пізніх сортів, тобто перейти на ранні у насадженнях відкритого ґрунту. І навпаки – у тунелях висадили сорти більш пізні. Зокрема Маджестік, Ендросадіра та Овація та інші. Але наш розплідник займається і виробництвом посадкового матеріалу, цим ми забезпечені», — пояснив Ігор Науменко.

Профілактичні обробки малини від хвороб та шкідників

Малина уражується шкідниками й хворобами, тому за цим потрібно слідкувати постійно. Щоб звести зустріч з ними в наступному сезоні до мінімуму, догляд за малиною восени має містити ще й профілактичні обробки.

В першу чергу потребують уваги посадки, які були уражені поточного року. Після збору останнього врожаю варто провести профілактичне обприскування відповідним препаратом. Краще використовувати вузькоспеціалізовані засоби, розроблені для конкретного «ворога».

«У будь-якому випадку треба завжди моніторити, контролювати й захищати свою плантацію, восени тим більше. Бо коли починаються жнива, а малина стоїть зелена, всі-всі шкідники лізуть на неї. Тому варто завжди моніторити. Цього року ми обробляли від трипсів», — ділиться досвідом Ігор Науменко.

Також додав, що на здоровій малині після обрізування кущів і поновлення мульчі можна провести загальне профілактичне обприскування від хвороб. Для профілактики вистачить двох обробок з інтервалом два тижні.

Як зберегти насадження малини під час зимівлі

Комплекс осінніх «підготовчих» заходів відрізняється залежно від кліматичних умов конкретного регіону. Загалом ремонтантна малина не боїться морозів, тому що вона викошена під корінь. Важливо, щоб взимку нормальна вологість ґрунту була.

«У нас дуже великі плантації малини, ми не можемо всі накрити волокном. Скоріш за все, повертаємось до того, що при виборі сорту малини потрібно зважати на такий показник, як морозостійкість. Перед вибором сортів варто враховувати багато чинників, як-от максимально низькі, максимально високі температури, кількість опадів, кількість сонячних днів, направлення вітру і все інше. Тоді можна бути впевненим, що більшість насаджень перезимують», — коментує Тетяна Стукало.

Також вона додала, що, наприклад, у Херсоні ніколи не садять літню малину, бо вона взагалі не виживає. Хоча там відносно тепло, є південно-східний, східно-південний сухий вітер. І малина не те що вимерзає, а просто висихає. Її висушує цей вітер.

«І начебто тепло, але літню малину в Херсоні виростити – це тільки її треба класти в землю й накривати волокном. Інших варіантів нема, потрібно вибирати районовані сорти. Але до вибору слід підходити дуже серйозно і закладати демо-ділянки», — підсумувала Тетяна Стукало.

Вирощування малини в закритому ґрунті: чи економічно виправдана така технологія?

У жовтні на ринках України малина коштує – 350 грн/кг, гуртова ціна – приблизно 200 грн/кг. Тому вирощування малини в тунелях є досить вигідним, хоча, звісно, воно дорожче за відкритий ґрунт, також варто врахувати що малина у закритому ґрунті родить більше та довше. Ремонтантної малини ми маємо 2 урожаї, по урожайності отримуємо у 2 рази більше, адже маємо контрольовані умови. Щодо літньої малини, то такий урожай можна буде зібрати раніше, а сама ягода крупніша, та має дуже пристойний вид, тому можна вважати що продукція із тунелей – це продукція екстра класу.

 

«Загалом на малину в жовтні завжди непогана ціна. Tevitta має тунельні комплекси з малиною і ми йдемо до того, щоб це було економічно виправданим. Але тут також потрібно підбирати кращі сорти, як і на відкритому ґрунті. Ми садимо багато, потім проводимо аналітику, здаємо ягоди на завод Tevitta. Вони зважують, виводять середню вагу, розмір, довжину, транспортабельність, відсоток бріксу (сухих речовин, в тому числі і цукру), адже чим вище рівень, тим якісніша ягода. Ми все це аналізуємо і вибираємо, що будемо вирощувати далі», — говорить Тетяна Стукало.


 

Також вона додає, що частина тунельного комплексу націлена на отримання ранньої продукції. А частина насаджена ремонтантною малиною, яка дає дуже пізні врожаї.

Read more
More articles
14.04.2023
Посадка суниці: підживлення та добрива
Read more
09.03.2023
Як підібрати систему живлення для ожини
Read more
27.02.2023
Вирощування і збут ожини: високий потенціал із мінімальними захворюваннями
Read more