Назад

Як війна змінила європейський ринок заморожених продуктів і чи буде куди експортувати українські ягоди

Як війна змінила європейський ринок заморожених продуктів і чи буде куди експортувати українські ягоди Війна змінює смаки. На європейському ринку заморозки сьогодні попит на нішеві ягоди і фрукти. Тому українським виробникам радять звернути увагу на порічку, ожину, журавлину, обліпиху і сливу. А от на ягоди дорогого сегменту попит падає. Що ще повинні знати про європейський ринок заморозки українські виробники ягід та фруктів в інтерв’ю розповів менеджер з продажу бренду Tevitta Ігор Усатий

Latifundist.com: З початком повномасштабної війни ми ділимо час на до і після. Так от, яким був ринок заморозки в Європі до 24 лютого?

Ігор Усатий: До повномасштабного вторгнення і зараз ринок заморожених продуктів більш-менш стабільний. Є невеликі зміни по цінам на окремі позиції, спричинені посухою і ростом логістичних витрат. Основний удар все ж таки нанесла пандемія. Та після двох років збоїв роздрібний ринок повертається до нормального допандемічного стану.

Наразі ринок роздрібних заморожених продуктів оцінюється в €7,5 млрд. З 2020 р. обсяг продажів збільшився майже на €1 млрд, що означає зростання вартості на +13,5% і зростання обсягів на +9,2%. Оскільки загальний ринок продуктів харчування загалом не змінився, то продажі заморожених продуктів значно перевершили ринок.

Latifundist.com: Які країни ЄС є найбільшими гравцями на ринку?

Ігор Усатий: Основні гравці залишаються без змін — це Німеччина, Польща, Франція і Бельгія.

Latifundist.com: Що відбувається на європейському ринку заморозки після 24 лютого?

Ігор Усатий: Наразі спостерігається зменшення попиту на ягоди більш дорогого сегменту. Цей фактор, звісно, буде впливати на ціни — ми побачимо, як впродовж року вони будуть змінюватися. І зараз деякі компанії вже змінюють свої рецептури кінцевого продукту.

Також відчувається попит на нішеві ягоди і фрукти. Можливо, це час для вирощування порічки, ожини, журавлини, обліпихи, сливи. А тому і шанс для українських аграріїв та переробників займатись ще й такими товарними позиціями.

Latifundist.com: А взагалі українська сировина затребувана на європейському ринку? Які країни складають нам конкуренцію? Ігор Усатий: Сировина потрапляє абсолютно з різних куточків Землі. В різний період року деякі країни нарощують свої поставки через великий врожай, а деякі, як Китай, постачають продукцію на постійній основі. Щодо України, то вона завжди була в ТОПі постачальників заморожених продуктів в Європу. Особливо великі об’єми ягід і овочів ми поставляємо з червня по грудень.

Latifundist.com: Як щодо українських виробників заморожених ягід, овочів та фруктів, до яких відноситься і Tevitta. Чи конкурентні ми на ринку ЄС?

Ігор Усатий: Україна завжди була конкурентна з європейськими виробниками.

Але сьогодні український виробник віддає велику частку прибутку на доставку товару, аби залишитися конкурентним. До 20-25% від вартості товару йде на доставку спочатку сировини на завод, а потім готового продукту до клієнта.

Ціни сильно міняються через попит на той чи інший продукт. Через нестачу або інші причини дуже складно спрогнозувати, який продукт більше всього зацікавить клієнта. Тому я додержуюся думки, що краще переробляти всі продукти.

Latifundist.com: У такому випадку не можемо не запитати про кількість переробників в Україні…

Ігор Усатий: Останні роки в Україні спостерігався ріст переробників. Відкрилось багато заводів, які зробили наш ринок більш-менш конкурентним. Маю надію, що війна не сильно вплинула/вплине на заводи переробки і заморозка надалі буде розвиватися.

 

Завод заморожених овочів, ягід та фруктів Tevitta, який спеціалізується на заморозці продуктів за технологією шокової заморозки (IQF)
Завод заморожених овочів, ягід та фруктів Tevitta, який спеціалізується на заморозці продуктів за технологією шокової заморозки (IQF)

 

Latifundist.com: Зараз всі тільки і говорять про інфляцію (офіційно в єврозоні 8,1% на червень), стагфляцію, складну логістику і подорожчання енергоносіїв. Як ці фактори вплинуть на ринок?

Ігор Усатий: Європейський ринок, не дивлячись на всі ці фактори, і надалі буде споживати ту необхідну кількість, яку і споживав. Культура споживання заморожених продуктів там найвища з усіх країн.

Latifundist.com: А якщо говорити про український ринок.

Ігор Усатий: Насправді, вже спостерігається вплив подорожчання енергоносіїв і витрат на логістику як з України, так і в Україну. Перш за все це впливає на імпорт тих позицій, які наша країна купує в Європі найбільше. Відбулось дуже різке подорожчання заморожених овочів і картоплі фрі, де логістика тепер має дуже великий вплив і зменшення прибутку при продажі. Через це, а також після зміни офіційного курсу на 25% імпортний товар на полицях в супермаркетах буде тільки рости в ціні.

Latifundist.com: З якими ще викликами доведеться зіштовхнутися ринку заморозки до кінця року?

Ігор Усатий: Це подорожчання товарів для кінцевого споживача, зменшення вибору товарних позицій, затримка в поставках. Водночас, ми прогнозуємо можливий ріст зацікавленості рітейлерів на продукти від нашого локального виробника. Тому в планах компанії Tevitta вже дуже скоро з’явитись в Україні зі 100% українським товаром.

Також буде цікаво
Бiльше статей
14.04.2023
Посадка суниці: підживлення та добрива
Читати далi
09.03.2023
Як підібрати систему живлення для ожини
Читати далi
27.02.2023
Вирощування і збут ожини: високий потенціал із мінімальними захворюваннями
Читати далi